Światowy Kongres Częstochowian

Logo Kongresu Częstochowian

strona główna

słowo Ojca Świętego

o kongresie

patronat

program kongresu

scenariusz otwarcia kongresu

uczestnicy

prasa o kongresie

galeria

listy

adresaci apelu

kontakt

wydawnictwo pokongresowe

częstochowa

Drodzy Państwo, Drodzy Częstochowianie przybyli z całego świata, Drodzy mieszkańcy naszego miasta.Dzisiaj w tym momencie i w tej chwili tym wspaniałym koncertem i spotkaniami w swoich grupach najbliższych kończymy nasz I Światowy Kongres Częstochowian.
Drodzy Państwo!
Serdeczne podziękowania, podziękowania płynące z głębi serca do Was wszystkich, którzy zostawaliście swoje domy, sprawy, rodziny i przyjechaliście tutaj, do tego miejsca, gdzie bije to źródło, źródło w Waszych sercach.

Jestem bardzo wdzięczny za to i sądzę, że ten Kongres pozwolił wokół Częstochowy zintegrować tak wielu i tak wiele spraw, tak wiele dobrych słów, i tak wiele dobrych myśli. Jestem przekonany, że tak jak podczas VI Światowego Dnia Młodzieży, który tutaj przeżyliśmy w Częstochowie, w 1991 roku, gdzie 1,5 mln młodych ludzi spotkało się z całego świata tutaj, a potem rozjechali się do swoich państw, domów, rodzin zabierając z jednej strony słowa Ojca Świętego, a z drugiej strony cząstkę Częstochowy.
Tak samo Wy wszyscy zabierzecie to przesłanie Ojca Świętego, które skierował do nas, do Częstochowian i zabierzecie cząstkę naszego miasta do siebie, wszędzie tam, gdzie jesteście, zabierzecie po to, żeby pamiętać o nas, o swoim mieście, żeby pamiętać o tym, co jest dla nas wszystkich najdroższe. Z tą myślą - co ja mogę pomóc, w czym mogę doradzić, co mogę zrobić. Żeby to była nasza wspólna troska o rozwój Częstochowy o wybicie się jej wśród miast Polski.
Nie chodzi to tylko o rozwój duchowy, ale również w sensie materialnym, codziennym, żeby to się mogło przekładać na życie codzienne naszych obywateli. Przecież nasze miasto jako duża metropolia ma te wszystkie niedobre strony bezrobocie biedę i inne problemy, o których nie wypada mówić tutaj na tej sali.
Ten wspaniały koncert, który jest darem częstochowian dla częstochowian, Częstochowy dla Częstochowy kończy to nasze wspaniałe spotkanie. Zabierzmy ze sobą tę wspaniałą muzykę niech ona w naszej duszy gra, jak mówił poeta, zabierzmy Częstochowę i to wszystko, o czym myślimy, wpiszmy do listu do Ojca Świętego, bo taki list od naszego Kongresu wysyłamy. Będzie to wspaniałe świadectwo naszego bliskiego kontaktu z największym z Polaków.
Serdecznie dziękuję, przyjeżdżajcie do Częstochowy, bądzcie z nami tutaj zawsze, jesteście tutaj po prostu u siebie.
Dziękuję


Copyright Urząd Miasta Częstochowy '2003